Ciekawe miejsca i szlaki w Słupsku

Warto poświęcić wolny czas na zwiedzanie polskich miast. Bydgoszcz, to jedno z odwiedzonych przez nas miast w ostatnim czasie (info). Może poszczycić się wieloma atrakcjami i piękną architekturą.

Słupsk poszczycić się może również piękną architekturą oraz unikatowymi miejscami i wydarzeniami dla poszukujących wrażeń kulturalnych. Położenie 18 km od wybrzeża Bałtyku sprawia, że ma wszystkie walory nadmorskiego klimatu i łatwo stąd dotrzeć na plażę, choćby autobusem do Ustki (info).

Słupsk i Ustka obecnie połączone umową o współpracy w tzw. Dwumiasto, również historycznie były ze sobą blisko związane. Słupsk należał do miast Hanzy, federacji kupieckiej skupionej wokół Bałtyku, natomiast swój port miał właśnie w Ustce. W Słupsku dla turystów dostępna jest baza noclegowa w postaci hoteli, miejsc w domu studenckim i schronisku, prywatnych kwater i pól namiotowych. Fanów aktywnego wypoczynku ucieszą różne obiekty sportowe, stadniny, wypożyczalnie i szlaki rowerowe.

W Słupsku znajdziemy również wspaniałe zabytki. W rejonie śródmieścia znajduje się wiele robiących wrażenie obiektów. Miasto położone jest na Szlaku Europejskiego Gotyku Ceglanego – jego zabytki to miejskie mury i bramy – XIV-wieczna Brama Nowa, Brama Młyńska oraz Brama Holsztyńska, a także kościoły: Mariacki, św. Jacka i św. Mikołaja – ten ostatni odbudowany po II wojnie światowej dziś jest siedzibą biblioteki. Ciekawym obiektem jest Baszta Czarownic – pierwotnie pełniła funkcje obronne, później przetrzymywano tutaj kobiety oskarżone o czary. Obecnie mieści się w jej wnętrzu Bałtycka Galeria Sztuki.

Do najokazalszych zabytków Słupska zdecydowanie należy też Zamek Książąt Pomorskich, położony niedaleko Bramy Młyńskiej, wraz z Młynem Zamkowym. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Pomorza Środkowego. Jednak tym, co o wiele bardziej przyciąga turystów do Słupska niż zbiory etnograficzne, historyczne i archeologiczne jest w nim największa na świecie kolekcja obrazów Witkacego.

Śladów rodu Gryfitów możemy szukać nie tylko na zamku, ale też wybierając szlak prowadzący po mieście. Inne turystyczne trasy pozwalają poznać historię jeżdżących po Słupsku od początku XX wieku do pierwszych powojennych dekad tramwajów. Możemy również wybrać się na quest, czyli zwiedzanie według karty za zagadkami i miejscami do samodzielnego odnalezienia – poświęcony słupskim legendom albo właśnie Witkacemu.

Miasto ma wspaniały klimat i bogatą historię, pozwala spędzić czas w bardzo różny sposób – oprócz zabytków ma też współczesne galerie sztuki oraz festiwale różnego rodzaju. Oferując wygodnie położone noclegi (tutaj) Słupsk umożliwia spacer po mieście oraz wyprawy do innych okolicznych miejscowości, choćby na nadmorskie plaże.

Budowle skryte w Górach Świętokrzystkich

Pozostajemy w klimacie gór – po Sudetach – wks-slask-wroclaw.pl – przyszedł czas na kolejne szczyty. Góry Świętokrzyskie to malownicze tereny, skrywające wartościowe zabytki, wspaniałą rozrywkę oraz unikalne atrakcje. Tu wypoczniemy w ciszy i spokoju, wśród krajobrazu zdominowanego przez liczne wzniesienia i lasy sosnowe.

Góry Świętokrzyskie są najstarszymi w Polsce górami, które sprzyjają podróżom miłośnikom geologii, archeologii, ornitologii oraz wielu innych dziedzin. Baza noclegowa – meteor-turystyka.pl – rozrzucona po okolicznych miejscowościach, zasłynęła jako niezwykle komfortowa i urokliwa. Wakacyjne, czy zimowy wypoczynek w tym miejscu, przyniesie nam wiele atutów, przemawiających za wybraniem, właśnie tego kierunku.

Góry Świętokrzyskie to również tereny objęte ochroną Parku Narodowego. Przyczyn tego faktu jest wiele, a jedną z głównych jest wyjątkowa przyroda występująca w tym miejscu. Lasy to głównie sosna, jednak znaleźć tu można najwyższe drzewo w Polsce, 270-letnią jodłę, której wysokość przekracza 51 metrów. To także miejsce, gdzie żyje wyjątkowo dużo gatunków zwierząt, takich jak małe gryzonie, gady, płazy oraz liczne ptaki. Krajobraz górski, porośnięty tak piękną roślinnością, to idealne miejsce, na wędrówki, czemu sprzyjają szalki turystyczne, w tym liczący ponad 100 kilometrów Główny Szlak Świętokrzyski – wikipedia.org.

Podczas zwiedzania gór i okolicznych miasteczek, warto skupić się na ciekawych i wartościowych zabytkach. Wśród wyjątkowych budowli, wymienić można:

· Klasztor Benedyktów na Łysej Górze, datowany na XII wiek. Tu znajdują się relikwie Świętego Krzyża, od których pochodzi nazwa gór i całego województwa.

· Zespół Klasztorny Cystersów w Wąchocku – datowany na XII wiek. Wzniosła i piękna konstrukcja, dodaje miasteczku niebywałego uroku. Jeden z najważniejszych zabytków, o znaczeniu światowym, znajduje się na szlaku Cystersów, na którym znajdziemy wiele innych obiektów o podobnym charakterze.

· Zamek w Chęcinach z XIII wieku. Ma znaczenie zwłaszcza w kontekście oblężenia Krzyżaków, którym wojska polskie stawiały im opór. Łączy się z nim ciekawa legenda, jakoby podziemne korytarze, prowadziły do Klasztoru w Karczówce.

· Zamek w Bodzentynie. Gotycka budowla z roku 1380. Rezydencja Biskupów Krakowskich, położona na niewysokim wzniesieniu i otoczona wodami rzeki Psarki.

Podczas zwiedzania, mamy okazję odwiedzić jeszcze wiele innych zamków, klasztorów i pałaców. Pobyt w miejscowości położonej w województwie świętokrzyskim to okazja do uprawiania licznych sportów, takich jak kajaki, jazda konna, czy narciarstwo.

Sejny i ich wielokulturowość

Sejny to nie tylko tereny rolnicze i miasteczko graniczne. To również miejsce ścierania się wielu kultur i tradycji. Przez wielki na tych terenach zamieszkiwała populacja polska, podczas zaborów niemiecka i pruska, litewska, żydowska, a nawet tatarska, co spowodowało wielki zlepek kulturowy, objawiający się w tradycji i obyczajowości mieszkańców tych biednych terenów. W roku 1885, czyli jeszcze przed II wojną światową na terenie Sejn 75% populacji to była ludność pochodzenia żydowskiego, a tuż przed samą wojną ta liczba drastycznie zmalała do 24%. Prócz ludności żydowskiej swoje niewielkie diaspory mają również Białorusini, Rosjanie, Niemcy oraz inne nacje, które wniosły wiele do kultury i obyczajowości tego regionu.

W Sejnach rozwija się przemysł spożywczy. Do największych zakładów tej branży zaliczyć można mleczarnię Sejnmlek z zakładem serowarskim i proszkownią. Ponadto mieszczą się tu: gorzelnia oraz zakłady drzewne.

Aspekt kulturalny w tak małym miasteczku jest bardzo rozwinięty. Kalendarz letnich imprez kulturalnych jest bardzo bogaty. Miasto i działające w nim organizacje organizują m.in.: Plener Rzeźbiarski, Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych „Juniores Priores Organorium Seinensis”, Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży „Baltic Satelid”. Miasto cyklicznie organizuje „Dni Sejn” – święto miasta. Bogatą ofertę kulturalną ma również działający od wielu lat w Sejnach Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” oraz Dom Litewski. Rozwój miasta nie byłby możliwy bez realizacji planów inwestycyjnych ze środków unijnych, do których należy zaliczyć Rozwój Polski Wschodniej, fundusze z programu PROW oraz inne wspierające zarówno kulturalną część miasta jak również rolnictwo i gospodarkę. Sejny korzystają z funduszy unijnych już od 2005 roku, czyli rok po wstąpieniu Polski do struktur Unii Europejskiej.

Watro przyjechać do Sejn i zobaczyć to urocze miasteczko. Można się tu zatrzymać na dłużej, ponieważ miejscowość oferuje doskonałą bazę noclegową [wejdź na: meteor-turystyka.pl]. Funkcjonują tutaj liczne hotele, hostele czy pensjonaty. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Organizacja weekendu w Sudetach

Wolne weekendy sprzyjają podróżowaniu. Jeśli chcemy wykorzystać swój wolny weekend i pojechać w jakieś interesujące miejsce, to dobrze trafiliśmy. Pokażemy Wam, jak zorganizować weekend w Sudetach. Z nami planowanie podróży to czysta przyjemność.

Jest to bardzo duży łańcuch górski, który znajduje się na terenie trzech krajów: Czech, Polski i Niemiec. Zajmuje on południowo-zachodnią część naszego państwa i leży w przeważającej części w województwie dolnośląskim. Sudety są bardzo popularne wśród turystów – co roku przyjeżdżają ich tutaj tysiące. Pierwszym krokiem niech będzie wybranie odpowiedniego miejsca. Jak już wcześniej wspominaliśmy, to bardzo duży łańcuch. Mamy więc do wyboru sporo lokalizacji. Jeżeli chcemy zdobywać szczyty lub pojeździć na nartach, wybierzmy Karpacz. Jeżeli lubimy różnego rodzaju sporty zimowe to Szklarska Poręba będzie dla nas odpowiednią miejscowością. Dla osób lubiących nieco bardziej leniwy wypoczynek, polecamy wybranie się do jednego z dwóch uzdrowisk: Cieplic lub Świeradowa-Zdroju. Kolejną rzeczą, jaką musimy się zająć to rezerwacja odpowiedniego dla nas miejsca na noclegi ().

Sudety są na tyle rozległym łańcuchem górskim, że nie będziemy mieć z tym najmniejszego problemu. Baza noclegowa jest tutaj bardzo złożona. Mamy więc wybór pomiędzy uroczymi pensjonacikami, luksusowymi hotelami, a ośrodkami wypoczynkowymi. Na pewno więc znajdziemy coś dla siebie. Następny krok to kwestie logistyczne – musimy zastanowić się, jakim środkiem transportu chcemy dotrzeć w góry. My zdecydowanie polecamy własny samochodów – unikniemy wtedy uciążliwych przesiadek. Będzie to dla nas najwygodniejsza opcja (zwłaszcza jeśli podróżujemy z małymi turystami).

Aby weekend był jak najbardziej udany musimy również zatroszczyć się o odpowiednie atrakcje. A te w dużej mierze zależą od pory roku. Jeśli wyjeżdżamy w Sudety w zimie, to na pewno zainteresują nas różnego rodzaju sporty zimowe: jazda na nartach lub desce snowboardowej czy wyjście na lodowisko. Polecamy również przejażdżkę kuligiem – wrażenia będą niezapomniane. Jeżeli jednak podróż odbywa się w lecie (lub w okresie, kiedy nie ma śniegu) warto zdecydować się na górskie wędrówki, przejażdżki rowerowe lub długie spacery. Sudety oferują turystom bardzo wiele atrakcji, z których warto skorzystać podczas weekendowych podróży. Możemy tutaj spędzić fantastyczne chwile, podczas wylegiwania się w wodach termalnych, zdobywania szczytów lub zwiedzania zabytkowych miejsc.

Bieszczady – Cisna i okolice

O tym, jak popularne są Bieszczady, nie trzeba chyba nikomu mówić. Gdyby zapytać rodaków z czym im się kojarzą, zapewne wszyscy jednym tchem odpowiedzą, że z połoninami, z masywną kopułą Tarnicy i z bezkresnymi widokami. A przecież Bieszczady to również małe, często zapomniane wioski. Ukryte pośród drzew i lasów przypominają, że kiedyś życie w tym regionie nie ograniczało się tylko do turystów. Jedną z takich pięknych wiosek letniskowych jest Cisna. Położona jest w uroczej dolinie rzeki Solinki. Dojechać do niej można z trzech kierunków: od Ustrzyk Dolnych, Komańczy oraz od Leska.

Całe Bieszczady, w tym i Cisna, to największa baza noclegowa (informacje na Meteorze) na Podkarpaciu. Mimo ogromnej ilości pokoi gościnnych, domków letniskowych, gospodarstw agroturystycznych, schronisk, kempingów i pól namiotowych, w sezonie bez wcześniejszej rezerwacji znalezienie noclegu jest prawie niemożliwe. Nic w tym dziwnego, ponieważ Bieszczady są miejscem chętnie odwiedzanym przez ludzi szukających spokoju i samotności. Swój raj mają tutaj amatorzy górskich wędrówek. Z Cisnej prowadzi wiele szlaków turystycznych w najbardziej malownicze tereny Bieszczad. Dla potrzeb wciąż rosnącej liczby turystów w miejscowości wciąż powstają nowe punkty gastronomiczne, sklepy z pamiątkami i ciekawe galerie.

Najpopularniejszym i niezwykłym miejscem jest bar „Siekierezada”. Swoim stylem i wystrojem nawiązuje do czasów, kiedy w barach spotykali się głównie bieszczadzcy drwale. Po tygodniu pracy przepijali swoje ciężko zarobione pieniądze. Często w takich miejscach dochodziło do kłótni i bójek. Stąd też siekiery, powbijane w stoły. W bieszczadzkich barach i restauracjach można popróbować wspaniałych piw ważonych w miejscowym browarze Ursa Maior. Poetycko brzmiące nazwy tych trunków przywodzą na myśl bieszczadzkie krajobrazy. Wielu turystów takie piwo „Mgły nad Soliną” „Wataha”, „Żar nad Wetliną” i wiele innych zabierają ze sobą jako pamiątkę z tych stron. W okolicach Cisnej znajduje się także mini Zoo. Żyje tutaj wiele ciekawych zwierzaków, których nie spotyka się na co dzień. Puszyste kury, wyglądające jak pluszaki albo wioska łemkowska w miniaturze to tylko niektóre z atrakcji tego miejsca. Cisna to idealny wybór na miejsce wypoczynku. Tutaj nie można się nudzić. Każdy kto tu raz przyjechał, stale będzie tęsknił i wracał.

Oborniki Śląskie – ciekawe miejsce na wypoczynek

Oborniki Śląskie to niezwykle interesująca miejscowość, położona w południowej części naszego kraju. Odwiedzającym miasto osobom oferuje bardzo wiele atrakcji, które nie tylko umilą pobyt, ale także pozwolą wywieźć stąd niezapomniane przeżycia. Ze względu na fakt, iż obecnie miejscowość jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, baza noclegowa z każdym rokiem rozwija się coraz prężniej, zapewniając możliwość noclegu coraz większej ilości osób. To dobra wiadomość dla tych, którzy właśnie tam się wybierają, bez trudu bowiem znajdą idealnie dopasowane do siebie miejsce do spania (noclegi Oborniki Śląskie – spis). Miejscowość ta to nie tylko możliwość spania w hotelach, ale również kwaterach prywatnych czy motelach. Atrakcji w tym mieście jest bardzo wiele, na pewni jednak zwiedzanie powinno się rozpocząć od znajdujących się tutaj zabytków.

Przepięknym i przyciągającym uwagę miejscem jest między innymi dworzec kolejowy, który został tutaj wybudowany w 1856 roku. Dawniej budynek był wizytówką miasta, mieściły się tutaj kasy, poczekalnie oraz niezwykle elegancka restauracja. Obecnie jednak jest nieco zaniedbany. Wprawdzie wciąż pełni swoją rolę, czyli działa jako dworzec kolejowy, jednakże jego wygląd znacznie odbiega od tego, jaki przedstawiał w okresie swoje świetności. Na pewno jednak zostanie odrestaurowany, jak tylko znajdą się na ten cel odpowiednie fundusze. Warto także obejrzeć budynek poczty, pochodzący z 1895 roku. Jego wybudowanie podyktowane było bardzo dynamicznym w tamtym okresie czasu rozwojem miasta.

Miejscowość bowiem prężnie rozwijała się jako kurort, co wymusiło także rozwój usług pocztowych. Wybudowany z cegieł pomalowanych na biało z daleka był widoczny, tam samo jak z daleka widać go dzisiaj. Warro przyjrzeć się zwłaszcza ciekawym zdobieniom, które wówczas wykonano z cegły klinkierowej. Do pozostałych, wartych obejrzenia miejsc zaliczyć można także zabytkową willę, pochodzącą z IX wieku czy też dawny pałac Schaubertów. Jednakże na listę rozrywek warto jest wpisać szereg odbywających się tutaj imprez, takich jak na przykład znany nie tylko w kraju ale także poza jego granicami Rajd Motocyklowy Kocich Gór. Organizowana cyklicznie co roku impreza przyciąga bardzo wiele osób, poza samymi umiejętnościami jazdy na motocyklach jego uczestnicy bowiem muszą wykazać się wiedzą z wielu innych dziedzin, jak na przykład udzielanie pierwszej pomocy.

Lesko i jego rozrywki

Lesko to nieduże miasteczko, liczące sobie zaledwie około tysiąca mieszkańców. Znajduje się ono w województwie podkarpackim, nad Sanem, w obszarze górskim. Do dyspozycji mamy więc przepływającą tędy rzekę, małe jeziorko, nad którym przyjdzie nam wypoczywać oraz zdeterminowany przez zieleń krajobraz. To urokliwe miejsce pozwoli nam wypocząć w komfortowych warunkach oraz zregenerować siły, bez względu na to, jaką porą roku pojawimy się w Lesku. To baza noclegowa na blisko tysiąc osób, co nie jest wcale tak małą liczbą. Noclegi w Lesku [informacje na meteor-turystyka.pl ➟ noclegi Lesko] to ciekawa oferta, z którą powinniśmy zapoznać się jak najszybciej. Pokój znaleźć możemy w hotelu, jednym z wielu pensjonatów lub po prosu w prywatnej kwaterze, zaś wszystkie te opcje różnią się od siebie standardem, a często także diametralnie, ceną.

Decydując się na pobyt w tym miejscu, powinniśmy zapoznać się z ofertą atrakcji dostępnych w miasteczku. Jest ona dosyć rozległa, co pozwoli na wybór takiej formy rozrywki, która najlepiej wpisze się w nasze zapotrzebowanie. Tu warto podkreślić obecność Kamienia Leskiego, który jest niecodziennym pomnikiem przyrody. Mamy tu też okazję, żeby się odprężyć na tutejszym basenie, a nasze dziecko może wówczas korzystać z pobliskiego placu zabaw. Jednak to w końcu zabytki są tu najważniejsze i tak to, co zobaczyć trzeba, to przede wszystkim Zamek Kmitów z roku 1550, czyli gotycka budowla, w której dziś funkcjonuje hotel i restauracja. W kwestii wyżywienia właśnie, robiąc sobie przerwę na posiłek, najlepiej jest go spożyć na rynku głównym, gdzie zobaczyć możemy wspaniały ratusz z XIX wieku oraz zabytkową synagogę. Do dyspozycji mamy też wiele obiektów sakralnych i tradycyjnych zabudowań kamieniczek.

Lesko to miejscowość dobra w każdej porze roku, choć zimą jest tą, w której zjawia się tu najwięcej turystów. Możemy wówczas spróbować swoich sił w sportach zimowych, dzięki temu, że w okolicy znajduje się stok. Wypożyczenie sprzętu czy nauka tej trudnej sztuki nie będzie dla nas problematyczną, gdyż do dyspozycji mamy wiele punktów służących pomocą. Lesko to miejscowość, która nie tylko sprosta naszym wymaganiom w kwestii przyjemnego pobytu w malowniczym miejscu, ale też zapewni nietuzinkowy czas, do którego będziemy wracać wspomnieniami przez długie lata. Postarajmy się zatem wykorzystać go do maksimum.

Port morski w Jastarni

W Jastarni zlokalizowany jest port morski, z którego po dziś dzień można korzystać. Dziś turyści mogą wybrać się w rejs do Gdyni, właśnie wypływając z portu morskiego w Jastarni. Jest to naprawdę świetne przeżycie i całkiem spora atrakcja. Tutejszy port morski powstawał w latach 1926-1931. Ma już więc trochę lat. Był on jednak modernizowany po to, aby można było prowadzić tutaj ruch turystyczny. W miejscu tym bardzo często można zauważyć turystów, którzy pragną popłynąć w niedługi rejs, wyruszając właśnie z Jastarni. Jest to również miejsce, gdzie chętnie turyści spacerują i podziwiają najbliższą okolicę. W porcie tym można spotkać wiele ciekawych łodzi, którymi naprawdę można się zachwycić.

W Jastarni znajduje się również inne ważne miejsce, które po części związane jest właśnie z tutejszym portem morskim. Tym miejscem, a dokładniej obiektem jest oczywiście pomnik poświęcony tym osobom, które wypłynęły w morze, jednak nigdy z niego nie powróciły. Co ciekawe, w okolicach pomnika znajduje się lista nazwisk osób zaginionych na morzu. Każdy, kto miałby ochotę zobaczyć to niezwykłe miejsce, powinien udać się na ulicę Bałtycką w Jastarni. Pomnik, który się tutaj znajduje przypomina nam o tym, że morze to nie tylko ogromna atrakcja turystyczna i miejsce wypoczynku, ale także bardzo duże niebezpieczeństwo.

Przyjeżdżając do Jastarni trzeba poświęcić trochę czasu na zobaczenie wszystkich jej atrakcji i wartych uwagi miejsc. Koniecznie trzeba więc zapewnić sobie nocleg w tutejszych pensjonatach bądź hotelach (). Noclegi w Jastarni to bardzo dobry wybór, ponieważ znajduje się tutaj masa atrakcji, a także w niedalekiej odległości od tej przepięknej miejscowości. Każdy, kto tutaj pragnie przyjechać, po zapoznaniu się z tutejszą ofertą noclegów, na pewno odnajdzie idealną ofertę dla siebie. Baza noclegowa jest wręcz ogromna. Jastarnia słynie z dużej ilości turystów, więc taka miejscowość nie może sobie pozwolić na to, aby brakowało tutaj dla nich miejsc noclegowych.

Łazowskie okolice

Łazy to niezwykle urokliwa nadmorska wieś, która leży w województwie zachodniopomorskim aż nad dwoma jeziorami. Warto jednak wiedzieć, że Łazy słyną jako świetna baza noclegowa [tu adres: ] i wypadowa, a okolica jest naprawdę przepiękna. Co szczególnie warto zobaczyć?

Turyści przebywający w Łazach bardzo chętnie udają się do Kołobrzegu [info: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%82obrzeg]. Jest to wioska, która leży u ujścia rzeki Parsęty. Już w średniowieczu rejony te były bardzo popularne, a wszystko za sprawą handlowania solą. Kołobrzeg był także jednym z pierwszych polskich biskupstw, które założone zostały 1000 r. Niestety nie przetrwało ono zbyt długo. Później miasto było członkiem Hanzy, a za czasów napoleońskich zyskało sławę dzięki twierdzy, która odparła szturmy francuskie. W marcu 1945 r. odbyły się tu krwawe walki, a miasto zostało zniszczone. Obecnie słynie ono jako uzdrowisko i port handlowy, pasażerski, jachtowy. Można stąd popłynąć między innymi na Bornholm.

Warto również udać się na spacer po kołobrzeskiej starówce i wstąpić do okazałej bazyliki Wniebowzięcia NMP. Słynie ona przede wszystkim z ponad siedemdziesięciometrowej wieży. Zachwyt turystów budzą przede wszystkim ostrołukowe okna i portal z cegły glazurowanej. We wnętrzu świątyni znajduje się kilka szczególnie ważnych eksponatów. Na uwagę zasługuje chociażby ołtarz główny, który jest późnogotyckim tryptykiem przedstawiającym Ostatnią Wieczerzę. Ogromne wrażenie robią także wiszące świeczniki i chrzcielnica z prawie 30 scenami z życia Jezusa. W świątyni podziwiać można również fragmenty średniowiecznych malowideł. Na starówce zachwyca także neogotycki ratusz, który zaprojektowany został przez pruskiego architekta Schinkla. Obecnie mieści się tam biblioteka i ośrodek kultury. Nad wejściem widnieje herb miasta, a w narożniku można zauważyć granitowe kolumny i pręgierz.

Oprócz ratusza niezwykle urokliwe są też liczne kamieniczki. W Kołobrzegu zachowała się również Baszta Lontowa i gotycko-renesansowa kamienica Schlieffenów, w której obecnie mieści się Muzeum Oręża Polskiego. Placówka słynie z kolekcji pojazdów wojskowych i mundurów polskich.

Jak widać na wakacjach w Łazach nikt nie będzie się nudził, ponieważ można zorganizować sobie różne wycieczki i poznać okolicę. Warto także wiedzieć, że noclegi tutaj oferują turystom pokoje w licznych kwaterach i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Koniecznie trzeba wziąć Łazy pod uwagę przy planowaniu wakacji.

Architektura w Bydgoszczy – najciekawsze zabytki

Niewątpliwie Bydgoszcz to w ostatnich latach coraz bardziej popularny kierunek podróży turystycznych. Co skłania turystów do wizyty w tym miejscu? Przede wszystkim jest to urzekająca architektura, na którą uwagę zwracają nie tylko badacze architektury, ale i przeciętni turyści. Zróżnicowana i bardzo atrakcyjna baza noclegowa ->{} sprawia, że Bydgoszcz chętnie wybierają turyści w różnym wieku.

Na pewno najbardziej charakterystycznym zabytkiem architektonicznym są spichlerze, zlokalizowane tuż nad brzegiem rzeki Brdy. Niegdyś stanowiły one magazyn dla towarów, które były transportowane drogą morską. Teraz stanowią już tylko zabytek i pełnią funkcje muzealne. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ są to jedyne obiekty tego typu w najbliższej okolicy. Z pewnością olbrzymie wrażenie na turystach robi również budynek Poczty Głównej, który jest olbrzymi i naprawdę monumentalny. Ten spory obiekt nie tylko jest ciekawy pod względem architektonicznym, ale także spełnia swoje funkcje. Budowle z czerwonej cegły przywodzą na myśl czasy krzyżackie, jak zamek w Malborku ->{https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Malborku}, ale trzeba przyznać, że w Bydgoszczy również ich nie brakuje. Szczególnie charakterystyczne są obiekty sakralne zbudowane właśnie z czerwonej cegły. Ilość takich obiektów w Bydgoszczy jest naprawdę imponująca, a godna uwagi jest przede wszystkim zabytkowa katedra. Ma ona znaczenie nie tylko ze względu na ciekawą architekturę, ale także i jako miejsce kultu religijnego.

Będąc w Bydgoszczy musimy się także udać na rynek, który jest świetnym miejscem odpoczynku. Zlokalizowane w pobliżu kawiarnie i restauracje sprawiają, że na pewno warto wstąpić tam na chwilę i spożywać posiłek w tym przyjemnym otoczeniu. Chociaż miasto zostało mocno zniszczone w trakcie II wojny światowej, to jednak szczególnie zabytkowe kamieniczki na rynku zostały odrestaurowane i wyglądają naprawdę pięknie. W Bydgoszczy możemy też zobaczyć nowoczesną architekturę. Przykładem może tu być budynek, w którym mieści się opera. Jest on zlokalizowany naprzeciwko Wyspy Młyńskiej i trzeba przyznać, że robi wrażenie. To nowoczesny olbrzymi obiekt, w którym można delektować się sztuką na najwyższym poziomie. Nic dziwnego, że w operze koncertują najbardziej znane gwiazdy muzyki poważnej z całego świata. Zatem Bydgoszcz to bardzo ciekawe miasto ze względu na architekturę tego miejsca. Na pewno warto wybrać się tam na wycieczkę.