Bieszczady – Cisna i okolice

O tym, jak popularne są Bieszczady, nie trzeba chyba nikomu mówić. Gdyby zapytać rodaków z czym im się kojarzą, zapewne wszyscy jednym tchem odpowiedzą, że z połoninami, z masywną kopułą Tarnicy i z bezkresnymi widokami. A przecież Bieszczady to również małe, często zapomniane wioski. Ukryte pośród drzew i lasów przypominają, że kiedyś życie w tym regionie nie ograniczało się tylko do turystów. Jedną z takich pięknych wiosek letniskowych jest Cisna. Położona jest w uroczej dolinie rzeki Solinki. Dojechać do niej można z trzech kierunków: od Ustrzyk Dolnych, Komańczy oraz od Leska.

Całe Bieszczady, w tym i Cisna, to największa baza noclegowa (informacje na Meteorze) na Podkarpaciu. Mimo ogromnej ilości pokoi gościnnych, domków letniskowych, gospodarstw agroturystycznych, schronisk, kempingów i pól namiotowych, w sezonie bez wcześniejszej rezerwacji znalezienie noclegu jest prawie niemożliwe. Nic w tym dziwnego, ponieważ Bieszczady są miejscem chętnie odwiedzanym przez ludzi szukających spokoju i samotności. Swój raj mają tutaj amatorzy górskich wędrówek. Z Cisnej prowadzi wiele szlaków turystycznych w najbardziej malownicze tereny Bieszczad. Dla potrzeb wciąż rosnącej liczby turystów w miejscowości wciąż powstają nowe punkty gastronomiczne, sklepy z pamiątkami i ciekawe galerie.

Najpopularniejszym i niezwykłym miejscem jest bar „Siekierezada”. Swoim stylem i wystrojem nawiązuje do czasów, kiedy w barach spotykali się głównie bieszczadzcy drwale. Po tygodniu pracy przepijali swoje ciężko zarobione pieniądze. Często w takich miejscach dochodziło do kłótni i bójek. Stąd też siekiery, powbijane w stoły. W bieszczadzkich barach i restauracjach można popróbować wspaniałych piw ważonych w miejscowym browarze Ursa Maior. Poetycko brzmiące nazwy tych trunków przywodzą na myśl bieszczadzkie krajobrazy. Wielu turystów takie piwo „Mgły nad Soliną" „Wataha”, „Żar nad Wetliną” i wiele innych zabierają ze sobą jako pamiątkę z tych stron. W okolicach Cisnej znajduje się także mini Zoo. Żyje tutaj wiele ciekawych zwierzaków, których nie spotyka się na co dzień. Puszyste kury, wyglądające jak pluszaki albo wioska łemkowska w miniaturze to tylko niektóre z atrakcji tego miejsca. Cisna to idealny wybór na miejsce wypoczynku. Tutaj nie można się nudzić. Każdy kto tu raz przyjechał, stale będzie tęsknił i wracał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>