Budowle skryte w Górach Świętokrzystkich

Pozostajemy w klimacie gór – po Sudetach – wks-slask-wroclaw.pl – przyszedł czas na kolejne szczyty. Góry Świętokrzyskie to malownicze tereny, skrywające wartościowe zabytki, wspaniałą rozrywkę oraz unikalne atrakcje. Tu wypoczniemy w ciszy i spokoju, wśród krajobrazu zdominowanego przez liczne wzniesienia i lasy sosnowe.

Góry Świętokrzyskie są najstarszymi w Polsce górami, które sprzyjają podróżom miłośnikom geologii, archeologii, ornitologii oraz wielu innych dziedzin. Baza noclegowa – meteor-turystyka.pl – rozrzucona po okolicznych miejscowościach, zasłynęła jako niezwykle komfortowa i urokliwa. Wakacyjne, czy zimowy wypoczynek w tym miejscu, przyniesie nam wiele atutów, przemawiających za wybraniem, właśnie tego kierunku.

Góry Świętokrzyskie to również tereny objęte ochroną Parku Narodowego. Przyczyn tego faktu jest wiele, a jedną z głównych jest wyjątkowa przyroda występująca w tym miejscu. Lasy to głównie sosna, jednak znaleźć tu można najwyższe drzewo w Polsce, 270-letnią jodłę, której wysokość przekracza 51 metrów. To także miejsce, gdzie żyje wyjątkowo dużo gatunków zwierząt, takich jak małe gryzonie, gady, płazy oraz liczne ptaki. Krajobraz górski, porośnięty tak piękną roślinnością, to idealne miejsce, na wędrówki, czemu sprzyjają szalki turystyczne, w tym liczący ponad 100 kilometrów Główny Szlak Świętokrzyski – wikipedia.org.

Podczas zwiedzania gór i okolicznych miasteczek, warto skupić się na ciekawych i wartościowych zabytkach. Wśród wyjątkowych budowli, wymienić można:

· Klasztor Benedyktów na Łysej Górze, datowany na XII wiek. Tu znajdują się relikwie Świętego Krzyża, od których pochodzi nazwa gór i całego województwa.

· Zespół Klasztorny Cystersów w Wąchocku – datowany na XII wiek. Wzniosła i piękna konstrukcja, dodaje miasteczku niebywałego uroku. Jeden z najważniejszych zabytków, o znaczeniu światowym, znajduje się na szlaku Cystersów, na którym znajdziemy wiele innych obiektów o podobnym charakterze.

· Zamek w Chęcinach z XIII wieku. Ma znaczenie zwłaszcza w kontekście oblężenia Krzyżaków, którym wojska polskie stawiały im opór. Łączy się z nim ciekawa legenda, jakoby podziemne korytarze, prowadziły do Klasztoru w Karczówce.

· Zamek w Bodzentynie. Gotycka budowla z roku 1380. Rezydencja Biskupów Krakowskich, położona na niewysokim wzniesieniu i otoczona wodami rzeki Psarki.

Podczas zwiedzania, mamy okazję odwiedzić jeszcze wiele innych zamków, klasztorów i pałaców. Pobyt w miejscowości położonej w województwie świętokrzyskim to okazja do uprawiania licznych sportów, takich jak kajaki, jazda konna, czy narciarstwo.

6 thoughts on “Budowle skryte w Górach Świętokrzystkich

  1. Zabytki i historia jak w pigułce, aż chce się czytać o innych miejscowościach i przy okazji odkrywać walory naszego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>