Ciekawe miejsca i szlaki w Słupsku

Warto poświęcić wolny czas na zwiedzanie polskich miast. Bydgoszcz, to jedno z odwiedzonych przez nas miast w ostatnim czasie (info). Może poszczycić się wieloma atrakcjami i piękną architekturą.

Słupsk poszczycić się może również piękną architekturą oraz unikatowymi miejscami i wydarzeniami dla poszukujących wrażeń kulturalnych. Położenie 18 km od wybrzeża Bałtyku sprawia, że ma wszystkie walory nadmorskiego klimatu i łatwo stąd dotrzeć na plażę, choćby autobusem do Ustki (info).

Słupsk i Ustka obecnie połączone umową o współpracy w tzw. Dwumiasto, również historycznie były ze sobą blisko związane. Słupsk należał do miast Hanzy, federacji kupieckiej skupionej wokół Bałtyku, natomiast swój port miał właśnie w Ustce. W Słupsku dla turystów dostępna jest baza noclegowa w postaci hoteli, miejsc w domu studenckim i schronisku, prywatnych kwater i pól namiotowych. Fanów aktywnego wypoczynku ucieszą różne obiekty sportowe, stadniny, wypożyczalnie i szlaki rowerowe.

W Słupsku znajdziemy również wspaniałe zabytki. W rejonie śródmieścia znajduje się wiele robiących wrażenie obiektów. Miasto położone jest na Szlaku Europejskiego Gotyku Ceglanego – jego zabytki to miejskie mury i bramy – XIV-wieczna Brama Nowa, Brama Młyńska oraz Brama Holsztyńska, a także kościoły: Mariacki, św. Jacka i św. Mikołaja – ten ostatni odbudowany po II wojnie światowej dziś jest siedzibą biblioteki. Ciekawym obiektem jest Baszta Czarownic – pierwotnie pełniła funkcje obronne, później przetrzymywano tutaj kobiety oskarżone o czary. Obecnie mieści się w jej wnętrzu Bałtycka Galeria Sztuki.

Do najokazalszych zabytków Słupska zdecydowanie należy też Zamek Książąt Pomorskich, położony niedaleko Bramy Młyńskiej, wraz z Młynem Zamkowym. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Pomorza Środkowego. Jednak tym, co o wiele bardziej przyciąga turystów do Słupska niż zbiory etnograficzne, historyczne i archeologiczne jest w nim największa na świecie kolekcja obrazów Witkacego.

Śladów rodu Gryfitów możemy szukać nie tylko na zamku, ale też wybierając szlak prowadzący po mieście. Inne turystyczne trasy pozwalają poznać historię jeżdżących po Słupsku od początku XX wieku do pierwszych powojennych dekad tramwajów. Możemy również wybrać się na quest, czyli zwiedzanie według karty za zagadkami i miejscami do samodzielnego odnalezienia – poświęcony słupskim legendom albo właśnie Witkacemu.

Miasto ma wspaniały klimat i bogatą historię, pozwala spędzić czas w bardzo różny sposób – oprócz zabytków ma też współczesne galerie sztuki oraz festiwale różnego rodzaju. Oferując wygodnie położone noclegi (info) Słupsk umożliwia spacer po mieście oraz wyprawy do innych okolicznych miejscowości, choćby na nadmorskie plaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>