Co warto zwiedzić w Jarosławcu?

Malownicze  regiony oraz położona w samym centrum miejscowości latarnia morska wyróżniają Jarosławiec na tle innych wczasowych miejscowości nad Bałtykiem. Ten wczasowy ośrodek leży na wysokim na 40-metrów klifie, z drugiej strony znajdują się natomiast jeziora, powstałe na skutek naturalnego tworzenia się mierzei oddzielającej go od morza. Dzięki położeniu na szczycie klifu, na przylądku wyznaczającym granicę Zatoki Pomorskiej, nie tylko ze szczytu latarni rozciąga się piękny widok na morze.

Położenie sprawia również, że miejscowość może się poszczycić czystym powietrzem pełnym morskich minerałów oraz łagodnym klimatem. Dlatego powstało tu wiele sanatoriów i ośrodków wczasowo-rehabilitacyjnych, które z czasem uzupełniła typowo turystyczna baza noclegowa w Jarosławcu. Popularność wioski stopniowo rośnie, chociaż przez długi czas pozostawał on jednak trochę w cieniu Darłówka i Ustki, które leżą po obu stronach wybrzeża, oddalone po kilkanaście kilometrów. Dawniej Jarosławiec był wioską rybacką, o której wzmianki sięgają XV wieku. Jej mieszkańcy oprócz połowu ryb trudnili się zbieraniem bursztynu, a dzisiaj przyciąga on często także turystów poza sezonem.

W Jarosławcu znajduje się nawet Muzeum Bursztynu. W tej prywatnej kolekcji zobaczyć można rekonstrukcję lasu, z jakiego drzew żywicy bursztyn powstał, podziemnej kopalni oraz ciekawe eksponaty, wśród których znajdują się narzędzia do obróbki i połowu tego surowca, a także przykłady brył bursztynu – z inkluzjami, o różnych barwach czy też nadzwyczajnych rozmiarów. W odległości około 2 km od Jarosławca, w miejscowości Jezierzany, zobaczyć można Galerię Rybacką – bogaty zbiór eksponatów związanych z rybołówstwem oraz historią Pomorza. Znajdziemy tutaj różne elementy wyposażenia statków i łodzi, urządzenia do połowu ryb, stare mapy i urządzenia nawigacyjne, ryciny i zdjęcia z dawnymi widokami i wiele innych dawniej codziennych, a dzisiaj niezwykłych przedmiotów.

W samym Jarosławcu znajduje się przystań rybacka oraz stanowiska turystycznych statków. Znajdziemy tu również atrakcje dla dzieci, wypożyczalnie sprzętu sportowego i wodnego, Aquapark, liczne restauracje i smażalnie czynne w sezonie lub całoroczne oraz różnorodne obiekty oferujące noclegi. Jarosławiec warto odwiedzić ze względu na jego ciekawe położenie, walory zdrowotne, bliskość innych turystycznych miejscowości oraz wciąż spokojną, pozbawioną pośpiechu atmosferę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>