Łazowskie okolice

Łazy to niezwykle urokliwa nadmorska wieś, która leży w województwie zachodniopomorskim aż nad dwoma jeziorami. Warto jednak wiedzieć, że Łazy słyną jako świetna baza noclegowa [tu adres: meteor-turystyka.pl/noclegi,lazy,0.html] i wypadowa, a okolica jest naprawdę przepiękna. Co szczególnie warto zobaczyć?

Turyści przebywający w Łazach bardzo chętnie udają się do Kołobrzegu [info: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%82obrzeg]. Jest to wioska, która leży u ujścia rzeki Parsęty. Już w średniowieczu rejony te były bardzo popularne, a wszystko za sprawą handlowania solą. Kołobrzeg był także jednym z pierwszych polskich biskupstw, które założone zostały 1000 r. Niestety nie przetrwało ono zbyt długo. Później miasto było członkiem Hanzy, a za czasów napoleońskich zyskało sławę dzięki twierdzy, która odparła szturmy francuskie. W marcu 1945 r. odbyły się tu krwawe walki, a miasto zostało zniszczone. Obecnie słynie ono jako uzdrowisko i port handlowy, pasażerski, jachtowy. Można stąd popłynąć między innymi na Bornholm.

Warto również udać się na spacer po kołobrzeskiej starówce i wstąpić do okazałej bazyliki Wniebowzięcia NMP. Słynie ona przede wszystkim z ponad siedemdziesięciometrowej wieży. Zachwyt turystów budzą przede wszystkim ostrołukowe okna i portal z cegły glazurowanej. We wnętrzu świątyni znajduje się kilka szczególnie ważnych eksponatów. Na uwagę zasługuje chociażby ołtarz główny, który jest późnogotyckim tryptykiem przedstawiającym Ostatnią Wieczerzę. Ogromne wrażenie robią także wiszące świeczniki i chrzcielnica z prawie 30 scenami z życia Jezusa. W świątyni podziwiać można również fragmenty średniowiecznych malowideł. Na starówce zachwyca także neogotycki ratusz, który zaprojektowany został przez pruskiego architekta Schinkla. Obecnie mieści się tam biblioteka i ośrodek kultury. Nad wejściem widnieje herb miasta, a w narożniku można zauważyć granitowe kolumny i pręgierz.

Oprócz ratusza niezwykle urokliwe są też liczne kamieniczki. W Kołobrzegu zachowała się również Baszta Lontowa i gotycko-renesansowa kamienica Schlieffenów, w której obecnie mieści się Muzeum Oręża Polskiego. Placówka słynie z kolekcji pojazdów wojskowych i mundurów polskich.

Jak widać na wakacjach w Łazach nikt nie będzie się nudził, ponieważ można zorganizować sobie różne wycieczki i poznać okolicę. Warto także wiedzieć, że noclegi tutaj oferują turystom pokoje w licznych kwaterach i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Koniecznie trzeba wziąć Łazy pod uwagę przy planowaniu wakacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>