Sejny i ich wielokulturowość

Sejny to nie tylko tereny rolnicze i miasteczko graniczne. To również miejsce ścierania się wielu kultur i tradycji. Przez wielki na tych terenach zamieszkiwała populacja polska, podczas zaborów niemiecka i pruska, litewska, żydowska, a nawet tatarska, co spowodowało wielki zlepek kulturowy, objawiający się w tradycji i obyczajowości mieszkańców tych biednych terenów. W roku 1885, czyli jeszcze przed II wojną światową na terenie Sejn 75% populacji to była ludność pochodzenia żydowskiego, a tuż przed samą wojną ta liczba drastycznie zmalała do 24%. Prócz ludności żydowskiej swoje niewielkie diaspory mają również Białorusini, Rosjanie, Niemcy oraz inne nacje, które wniosły wiele do kultury i obyczajowości tego regionu.

W Sejnach rozwija się przemysł spożywczy. Do największych zakładów tej branży zaliczyć można mleczarnię Sejnmlek z zakładem serowarskim i proszkownią. Ponadto mieszczą się tu: gorzelnia oraz zakłady drzewne.

Aspekt kulturalny w tak małym miasteczku jest bardzo rozwinięty. Kalendarz letnich imprez kulturalnych jest bardzo bogaty. Miasto i działające w nim organizacje organizują m.in.: Plener Rzeźbiarski, Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych „Juniores Priores Organorium Seinensis”, Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży „Baltic Satelid”. Miasto cyklicznie organizuje „Dni Sejn” – święto miasta. Bogatą ofertę kulturalną ma również działający od wielu lat w Sejnach Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” oraz Dom Litewski. Rozwój miasta nie byłby możliwy bez realizacji planów inwestycyjnych ze środków unijnych, do których należy zaliczyć Rozwój Polski Wschodniej, fundusze z programu PROW oraz inne wspierające zarówno kulturalną część miasta jak również rolnictwo i gospodarkę. Sejny korzystają z funduszy unijnych już od 2005 roku, czyli rok po wstąpieniu Polski do struktur Unii Europejskiej.

Watro przyjechać do Sejn i zobaczyć to urocze miasteczko. Można się tu zatrzymać na dłużej, ponieważ miejscowość oferuje doskonałą bazę noclegową [wejdź na: meteor-turystyka.pl]. Funkcjonują tutaj liczne hotele, hostele czy pensjonaty. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>